شاد شاهرود شاهرود مشاهده پیکان وانت پیکان

شاد: شاهرود شاهرود مشاهده پیکان وانت پیکان حمل خاک خاک حمل مصالح ساختمانی

گت بلاگز اجتماعی تخم لاک پشت های ایرانی شناسنامه عربی می گیرند ، تخم لاک پشت ایرانی، عربی می شود!

در بسیاری از مناطق جنوبی کشور فقر به عاملی تبدیل شده است تا ساکنان این مناطق جهت امرار و معاش و تأمین هزینه های سنگین زندگی خود به جمع آوری تخم با ارزش و غن

تخم لاک پشت های ایرانی شناسنامه عربی می گیرند ، تخم لاک پشت ایرانی، عربی می شود!

به گزارش خبرنگار حوزه محیط زیست گروه اجتماعی گروه تحریریه سایت جوان؛ لاک پشت های دريايی موجوداتی با جثه ای بزرگ و با قدمت 275 ميليون ساله هستند که از عصر دايناسورها تاكنون زندگی می كنند. آن ها با مهاجرت های طولانی در اكثر سواحل اقيانوس ها و درياها شنا می كنند. 5 گونه لاک پشت دریایی سبز، عقابی، سرخ، زیتونی و چرمی در آب های خليج فارس زندگی می كنند.
*لاک پشت پیرترین موجود روی زمین

عبارات مهم : ایران

لاک پشت ها حیواناتی خونسرد هستند، یعنی توانایی کنترل دمای بدن خود را ندارند و بر خلاف جانداران خونگرم که با انرژی آزاد شده است از متابولیسم غذای مصرفی، خود را گرم می کنند، جهت گرم نگه داشتن دمای بدن خود نیازمند گرمای حاصل از نور خورشید و یا گرمای آب هستند.
آن ها می توانند بسیار عمر کنند، پیرترین لاک پشت یافته شده، در جزایر سیشل بیش از 150 سال عمر داشته است.
حدود 250 گونه متفاوت از لاک پشت ها و سنگ پشت ها در سرتاسر دنیا وجود دارند. آن ها در زیستگاه های مختلف، از اقیانوس گرفته تا صحراها، زندگی می کنند. ولی در مکان هایی با آب و هوای سرد قادر به زندگی نیستند.
*تخم هایی که نیمرو می شوند

فصل تخم ریزی لاک پشت ها در سواحل خلیج فارس شروع شده است است و فعالان محیط زیست جهت حفاظت از تخم لاک پشت ها دست به کار شده است اند.
گروهی از مردم بر این باورند که تخم لاک پشت ها سرشار از ویتامین است و در فصل تخم ریزی به سواحل هجوم می برند و تخم لاک پشت ها را جمع می کنند؛ تخم هایی که ساعاتی بعد نیمرو می شوند.
*لاکپشت ها در معرض انقراض اند

اتحادیه بین المللی حفاظت از محیط زیست (IUCN) مهم ترین مرجع در دنیا جهت بررسی اوضاع بقای جانوران هست. این اتحادیه فهرستی از اوضاع گونه های در خطر به وسیله گروه ها و کشورها منتشر می کند که برآوردی از اوضاع انقراض این گونه ها در یک منطقه خاص را نشان می دهد. لاک پشت های پوزه عقابی قشم نیز در این فهرست و در شمار گونه های در معرض انقراض قرار گرفته اند و تنها معدودی از آن ها باقی مانده است.
*خرید و فروش لاک پشت ممنوع است
لاک پشت پوزه عقابی به طور گسترده ای جهت استفاده از گوشت در کشورهایی مانند چین و ژاپن صید می شود، استفاده از لاک آن جهت ساخت وسایل تزئینی سابقه طولانی دارد و در بعضی مناطق از جمله کشور عزیزمان ایران هم تخم های این خزنده را از شن بیرون کشیده و می خورند. البته در کشورهای عضو معاهده تجارت بین المللی گونه های در معرض خطر شکار و خرید و فروش این لاک پشت و محصولات به دست آمده از آن ممنوع است.
طول لاک پشت پوزه عقابی ِ بالغ بر یک متر و وزن میانگین آن حدود ۸۰ کیلوگرم است.
*لاکپشت ۳سال یکبار تخم می گذارد
تخم ها و نوزادان این لاک پشت منبع غذایی غنی جهت انواع گوناگونی از گوشتخواران، پرندگان، خزندگان، ماهی ها و حتی حشرات و ویروس ها هست. ولی با گذر وقت و بزرگتر شدن فرزند لاک پشت ها آمار فوت و میر رو به کم کردن گذاشته تا جایی که در سنین بزرگسالی تنها کوسه قادر به شکار این لاک پشت است.
وزن تخم لاک پشت های پوزه عقابی ۲۶ تا ۳۱ گرم، قطر آن حدود ۴۳ میلی متر و حجم تخم ها نیز حدود ۲۵ تا ۳۰ سانتی متر مکعب هست. تخم گذاری این لاک پشت هر ۲ تا ۳ سال یک بار در دو مرحله به فاصله دو هفته تکرار می شود و در هر مرحله لاک پشت مادر ۴۰ تا ۱۵۰ تخم می گذارد. لاک پشت های ماده به احتمال بسیار زیاد هر لحظه جهت تخم گذاری به زادگاه خود باز می گردند. این حیوان در سن بالای ۳۰ بالغ می شود و تصور می رود عمر آن حدود ۳۰ تا ۴۰ سال باشد.
*لاک پشت پوزه عقابی در ایران
لاک پشت پوزه عقابی یکی از ۴ لاک پشت دریایی است که در خلیج فارس مشاهده شده است و یکی از دوگونه لاک پشت دریایی است که در سواحل کشور عزیزمان ایران تخم گذاری می کند. بیشترین زادآوری لاک پشت های دریایی در کشور عزیزمان ایران به این گونه مربوط می شود، البته در سال های اخیر زادآوری این گونه به جزایر نخیلو و ام الکرم در استان بوشهر و جزایرقشم، شیدور، هندورابی، هنگام و هرمز در استان هرمزگان محدود شده است هست. تعداد موارد حضور این لاک پشت در سواحل کشور عزیزمان ایران حدود یک هزار تخم گذاری در سال برآورد می شود.
با این که در کشور عزیزمان ایران مصرف گوشت لاک پشت و تجارت لاک آن مرسوم نیست ولی خوردن و فروش تخم لاک پشت به علت اعتقاد به ارزش غذایی و دارویی بسیار مرسوم هست. به طوری که گاه جهت جمع آوری تخم ها لاک پشت ِ مادر را با چرخ دستی به گوشه ای می رانند یا گاهی دیده شده است در اطراف لانه ای که لاک پشت مادر در حال تخم گذاری هست، گروهی از مردم حلقه زده و منتظر آخر تخم گذاری هستند.
*لاکپشت ها غذای شیخ نشین های عربی

سواحل جنوبی کشور عزیزمان ایران تنوع زیستی بی نظیری دارد. آن گونه که در گزارش های شرکت حفاظت محیط زیست آمده، پنج گونه لاک پشت در آب های جنوبی کشور عزیزمان ایران زندگی می کنند. بر اساس یافته ها، لاک پشت ها در همان محلی که از تخم بیرون می آیند، بعد از بلوغ تخم گذاری می کنند ولی لاک پشت های سواحل جنوبی ایران، گویا چندان خوش شانس نیستند. اوضاع معیشتی مردم در جنوب کشور عزیزمان ایران مطلوب نیست و ارزش غذایی بالای تخم لاک پشت ها و طعم خوب آن، این مردم را جنبش می کند که در فصل تخم گذاری لاک پشت ها به لانه های آن ها سری زده و تخم ها را از آن خارج کنند.
در نبود یگان حفاظت دریایی شرکت حفاظت محیط زیست و مواظبت های خاص از تنوع زیستی آب های جنوبی ایران، لاک پشت ها را صید کرده و به عنوان یک غذای رایگان مورد استفاده قرار می دهند و از سوی دیگر جوامع محلی به علت فقر، تخم لاک پشت ها را جمع آوری کرده و به گفته معاون سابق محیط زیست دریایی شرکت حفاظت محیط زیست به قیمت هر عدد پنج دلار، به شیخ نشین ها می فروشند. این فشارها، خطر انقراض نسل لاک پشت هایی که در سواحل کشور عزیزمان ایران تخم گذاری می کنند و یا این مناطق را جهت تغذیه گزینش کرده اند، زیاد کردن می دهد.
وقتی شیخ نشین ها با تکیه بر پول نفت، انگیزه جوامع محلی کشور عزیزمان ایران را جهت کسب درآمد از تخم لاک پشت ها تقویت می کنند، مردمی که شغل نداشته و کارگران چینی در پروژه های نفتی جنوب جای آن ها را اشغال کرده اند، کشتی های چینی و عوض کردن پرچم داده، صید آن ها از خلیج فارس و دریای عمان را مختل کرده و معیشت آن ها با خطر جدی مواجه شده است هست، ناگزیر می شوند که تعداد بیشتری لانه لاک پشت را تخریب کنند تا با فروش تخم ها، درآمد اندکی جهت زندگی خود کسب کنند.
*نبود اشتغال نسل لاکپشت هارا بخطر می اندازد.
اگرچه فعالیت های توسعه ای و از دست رفتن سواحل ماسه ای که محل تخم ریزی لاک پشت ها است از سوی شرکت محیط زیست به عنوان یک خطر جدی جهت ادامه حیات این خزندگان اعلام می شود، بنابراین بهتر است صنعت در جنوب توسعه یابد تا با ایجاد اشتغال جهت مردم و کم کردن فقر، نسل لاک پشت ها در امان بماند.
باید اوضاع معیشت مردم جنوب کشور اصلاح شود. از آنجا که ایجاد شغل در حیطه وظایف شرکت محیط زیست نیست، بنابراین همچنان باید شاهد فشار روی جمعیت لاک پشت ها باشیم.
*خطر بیخ گوش لاکپشت ها
با این وجود همچنان تهدیدهای متعددی حیات این خزنده ساکن آ ب های جنوبی را ترساندن می کند. تخریب سواحل، عوض کردن کاربری و گسترش محدوده شهری و غیره جمعیت لاک پشت ها را ترساندن می کند. در بعضی مناطق کشور عزیزمان ایران مثل کیش، هنگام، قشم و یا منطقه نایبند، بحث توسعه وجود دارد و می تواند جهت لاک پشت ها ترساندن باشد. البته در جزایر خارکو، نخیلو و ام الگرم که غیر مسکونی هستند، خیلی با ترساندن توسعه سواحل، روبرو نیستند. امنیت سواحل و ترساندن لانه ها به علت برداشت تخم ها به وسیله انسان و یا خورده شدن آن ها به وسیله جانورانی مثل شغال و گونه های موجود در منطقه، خطر دیگری است که جمعیت این جانداران را تحت تأثیر قرار می دهد.
اگرچه حضور پنج گونه لاک پشت در خلیج فارس و دریای عمان گزارش شده است است ولی بسیاری از سواحل کشور عزیزمان ایران به علت آلوده بودن به زباله هایی که از دریا به ساحل می آیند یا تورهای صیادی رها شده، محل مناسبی جهت تخم ریزی لاک پشت ها نیستند. به همین علت با پاک سازی سواحل، لاک پشت ها در تورهای رهاشده گیر نکرده و محیط ساحل را جهت لانه گزینی و تخم گذاری بهسازی می کنند.
انتهای پیام/

واژه های کلیدی: ایران | زندگی | دریایی | لاکپشت | محیط زیست | شیخ نشین های عربی | خطر انقراض | تخم لاکپشت

تخم لاک پشت های ایرانی شناسنامه عربی می گیرند ، تخم لاک پشت ایرانی، عربی می شود!

تخم لاک پشت های ایرانی شناسنامه عربی می گیرند ، تخم لاک پشت ایرانی، عربی می شود!

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog