شاد شاهرود شاهرود مشاهده پیکان وانت پیکان

شاد: شاهرود شاهرود مشاهده پیکان وانت پیکان حمل خاک خاک حمل مصالح ساختمانی

گت بلاگز اخبار علمی و آموزشی سایه ترسناک هوش مصنوعی بر آینده بشریت

امروزه بحث هوش مصنوعی و کاربردهای متعدد آن به‌طورجدی در محافل علمی مطرح بوده و علی‌رغم کاربردهای متعددی که این فناوری در حوزه‌های متفاوت دانش دارد، نگرانی‌هایی

سایه ترسناک هوش مصنوعی بر آینده بشریت

سایه ترسناک هوش مصنوعی بر آینده بشریت

عبارات مهم : ماشین

امروزه بحث هوش مصنوعی و کاربردهای متعدد آن به طورجدی در محافل علمی مطرح بوده و علی رغم کاربردهای متعددی که این فناوری در حوزه های متفاوت دانش دارد، نگرانی هایی بسیار جدی در رابطه با آینده هوش مصنوعی در بین دانشمندان پدیدار شده است است.

به گزارش سیناپرس؛بسیاری از کارشناسان به هوش مصنوعی به عنوان یک عامل مهم تهدیدکننده جهان، نگریسته و آن را خطری جدی جهت بشریت می دانند. استیو لوین (Steve LeVine)، دبیر وب سایت علمی Axios Future، در این رابطه توضیح می دهد که چگونه هوش مصنوعی می تواند جهت آینده بشریت خطرناک باشد.

به اعتقاد وی در حال حاضر یک جنگ تسلیحاتی تمام عیار بین ایالات متحده آمریکا و چین در حوزه هوش مصنوعی در جریان هست. دستگاه های امنیتی و سیاسی در هر دو کشور، به پیشرفت و استیلا بر هوش مصنوعی به عنوان یک ضرورت اقتصادی و نظامی آینده خود می نگرند.

سایه ترسناک هوش مصنوعی بر آینده بشریت

دلیل این عنوان نیز ماهیت و محیط زیست هوش مصنوعی است که آینده آن مملو از ابهاماتی جدی در رابطه با تولید سلاح های قدرتمند و یا کاربرد این فناوری در صنایع هست. زمانی که یک کشور به فناوری ماشین های هوشمندی که مانند انسان فکر می کنند، دست پیدا کند، توانایی مسابقه بالایی یافته و به نوعی بقای خود را تضمین می کند.

در حال حاضر کشور چین به طور رسمی، این نشانه را به عنوان استراتژی آینده خود معرفی کرده و قصد دارد مبالغ هنگفتی در این حوزه سرمایه گذاری کند. ایالات متحده امریکا نیز در حال برداشتن گام هایی جدی در حوزه پیشرفت هوش مصنوعی بوده و جهت دستیابی به این نشانه به توانایی بخش شخصی و صنایع غیردولتی خود چشم دارد. این بخش به طور خاص در سیلیکون ولی مستقر بوده و مشمول بر شرکت هایی بزرگ مانند گوگل و مایکروسافت می شود.

امروزه بحث هوش مصنوعی و کاربردهای متعدد آن به‌طورجدی در محافل علمی مطرح بوده و علی‌رغم کاربردهای متعددی که این فناوری در حوزه‌های متفاوت دانش دارد، نگرانی‌هایی

بر اساس تعریف دانشمندان، هوش مصنوعی عبارت است از مجموعه ای از ماشین های پیشرفته و دارای هوش که به طور بالقوه می توانند جایگزین انسان ها در تمامی کارها شوند. این امر باعث می شود که انسان از انجام کارهای روزانه معاف شود باید در نظر داشت که عنوان به همین سادگی نیست و در صورت تحقق این مسئله، بسیاری از بنیادهای اجتماعی دچار یک تحول و دگرگونی شدید شده است و ممکن است زندگی جهت انسان تبدیل به یک جهنم بی نشانه و آزاردهنده شود.

بسیاری از کارشناسان اعتقاددارند زیاد کردن استفاده از این فناوری همراه با زیاد کردن پرسشها قانونی مرتبط با این حوزه هست. آیا هوش مصنوعی به عنوان یک موجود آگاه و مسئول در برابر قانون آشنا شده است و اگر به کسی آسیب رسانده و یا خسارتی وارد کند، چه کسی و به چه صورتی مسئولیت آن را بر عهده خواهد گرفت؟

برای فکر کردن به این موضوع، گزینه های زیاد و حتی سناریوهای ترسناک تری نیز وجود دارد، ممکن است این ماشین ها علیه انسان ها شورش کرده و بخواهند ما را به طور کامل از بین ببرند؟ یک استاد مهندسی برق و علوم رایانه ای که در یادگیری ماشین و نظریه کوانتوم فعالیت می کند، اعتقاد دارد که این ماشین ها به طور فعال در آینده زندگی انسان حضور خواهند داشت.

سایه ترسناک هوش مصنوعی بر آینده بشریت

از سوی دیگر بسیاری از دانشمندان علوم کامپیوتر باور دارند که هوشیاری زیاد کردن هوش کامپیوتری با پیشرفت تکنولوژی و فناوری های این حوزه رشد خواهد کرد و بعضی دیگر از پژوهشگران نیز اعتقاددارند که این آگاهی به صورت دریافت اطلاعات تازه و ذخیره و بازیابی اطلاعات قدیمی و پردازش کامل و مناسب از آن ها خواهد بود.

به این صورت ماشین های دارای هوش مصنوعی تبدیل به موجوداتی ترسناک می شوند که اطلاعات بسیار بیشتری از انسان را در حافظه خود ذخیره می کنند که هیچ گاه فراموش نشده و قادر هستند در کسری از ثانیه تحلیل و تصمیم گیری کنند، تصمیم گیری هایی کاملاً بر اساس منطق و به دوراز احساسات انسانی.

امروزه بحث هوش مصنوعی و کاربردهای متعدد آن به‌طورجدی در محافل علمی مطرح بوده و علی‌رغم کاربردهای متعددی که این فناوری در حوزه‌های متفاوت دانش دارد، نگرانی‌هایی

برخی از فیزیکدانان و فیلسوفان در رابطه با عنوان فوق می گویند که شاخصه هایی در مورد واکنش‌ها انسان وجود دارد که نمی تواند به وسیله یک ماشین محاسبه شود. بااین حال، این موارد تنها نظر هایی است که راجع به هشدار نسبت به ماشین های هوش مصنوعی ارائه شده است است و ممکن است بتوان موارد بیشتری را نیز به آن اضافه کرد.

در این میان ولی الون ماسک بنیان گذار شرکت های پیشرو و مشهوری همچون تسلا موتورز و اسپیس ایکس چندی پیش اعلام کرد خطرات فعلی دنیا از قبیل خطر کره شمالی و جنگ هسته ای از سوی این کشور جهت بشریت بسیار کمتر از خطری است که مردم را از سمت هوش مصنوعی ترساندن می کند.

سایه ترسناک هوش مصنوعی بر آینده بشریت

وی که این خبر را از طریق توییتر منتشر کرده بود، در توضیح مسئله فوق افزود: «اگر تاکنون راجع به هوش مصنوعی و امنیت حوزه مربوط به توسعه و استفاده از آن دلواپس نبوده اید، وقت آن است که احساس نگرانی کنید. خطر هوش مصنوعی و گسترش آن به مراتب تهدیدکننده تر و مهم تر از خطر کره شمالی است.» وی در این توئیت از یک تصویر نیز استفاده کرده بود که روی آن عبارتی با مضمون «در پایان، ماشین ها پیروز خواهند شد.» درج شده است بود. نشانه الون ماسک از ارائه خبر فوق، اشاره به رشد و توسعه هوش مصنوعی و پیروز شدن نهائی این فناوری بر بشریت است.

واژه های کلیدی: ماشین | ترسناک | فناوری | هوش مصنوعی | خطر هوش مصنوعی | پیشرفت هوش مصنوعی | اخبار علمی و آموزشی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog